تبلیغات
ღ ... تنگ در آغوش نور ... ღ - فیشور سیلانت
ღ ... تنگ در آغوش نور ... ღ

چون می گذرد ، شاد باش
تو این پست درباره فیشور سیلنت(سیلانت)توضیح داده شده که از چند سایت مختلف از جمله نیک صالحی(niksalehi.com) و مجله دندانپزشکی و سایت دندانه (dandane.ir) گرد آوری شده.که در باره خود فیشور سیلنت ، علت استفاده از اون ، روش کار همکارای گلم باهاش ، اینکه کدام دندانها به فیشور سیلنت نیاز دارند و همچنین در آخر چند تا راهکار برای داشتن دندانهای سالم...امیدوارم مقبول واقع بشه. من خودم از چندتا از کلمه ها سر در نیاوردم و برا همین تو گوگل دربارشون سرچ کردم.اگه شما هم متوجه نشدین(البته یه خورده توضیح داده شده) بگین تا پست رو ویرایش کنم و در باره اونها هم بنویسم.

اگر چه درمان با فلوراید موثر‌ترین روش جلوگیری از پوسیدگی سطوح صاف دندان (مانند محل تماس دندان‌های مولر با یکدیگر) است ولی در پیشگیری از ضایعات پوسیدگی شیار‌ها و فرورفتگی‌های سطوح جونده (اکلوزال) تاثیر کمی دارد.
 با اینکه سطوح اکلوزال تنها ۱۲ درصد از کل سطوح دندانی را تشکیل می‌دهند ولی بیشتر پوسیدگی‌ها در کودکان مقطع ابتدایی در این سطوح مشاهده می‌شود.
مسدود کردن این شیار‌ها و فرورفتگی‌ها بوسیله رزین‌های کامپوزیتی با سیالیت بالا (کامپوزیت تقریبا مایع) یک اقدام پیشگیرانه جهت این امر می‌باشد. این مسدود کننده‌ها اولا با پر کردن شیار‌ها و فرورفتگی‌ها باعث این می‌شوند که باکتری‌های پوسیدگی زا از محیط زیست انتخابیشان محروم شوند ثانیا این محل‌ها با مسواک زدن راحت‌تر تمیز گردند. این درمان در بزرگسالانی که در معرض خطر شدید پوسیدگی هستند نیز استفاده می‌گردد.
یكی از سطوح دندان‌ها كه به‌شدت در معرض پوسیدگی قرار دارد، سطح جونده دندان‌هاست. سطوح جونده دندان‌های عقبی یا همان سطوحی كه غذا بین آنها جویده و له می‌شود، به‌دلیل داشتن شیارهای فراوان نواحی بسیار مستعدی برای پوسیدگی محسوب می‌شوند. یك راه پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در این دندان‌ها، استفاده از تكنیكی به نام فیشور سیلانت است.
 سیلانت‌ها موادی هستند كه به‌صورت یك لایه نازك درون شیارهای سطح جونده دندان‌های آسیای دائمی بچه‌ها قرار می‌گیرند و به كمك آنها این شیارها صاف می‌شوند .با صاف شدن شیارهای دندان،از گیر كردن مواد غذایی بین این دندان‌ها كاسته شده و احتمال پوسیدگی آنها كاهش می‌یابد.
اولین دندان دائمی آسیای كودكان در سن 6سالگی در انتهای دهان می‌روید(بدون آنكه دندان شیری لق شده و بیفتد.)اغلب والدین نسبت به وجود این دندان و یا دائمی بودن آن بی‌اطلاعند. از آنجایی كه این دندان تقریبا همزمان با ورود بچه‌ها به مدرسه و استفاده زیاد آنها از تنقلات، درمی‌آید، لازم است كه به شدت از آن مراقبت شود. این دندان‌ها یكی از مهم‌ترین كاندیداها برای فیشور سیلانت هستند و به محض رویش كامل آنها باید عمل فیشور سیلانت برای آنها انجام شود. به دنبال رویش سایر دندان‌های آسیای دائمی، آنها نیز باید فیشور سیلانت شوند. فیشور سیلانت برای دندان‌هایی قابل انجام است كه بدون پوسیدگی باشند و بیش از 4 سال از رویش آنها نگذشته باشد.
انجام عملیات فیشور سیلانت بسیار آسان، كوتاه و بدون درد و بدون نیاز به تزریق است. روش كار بدین صورت است: دندان‌پزشك ابتدا دندان مورد نظر را توسط برس تمیز می‌كند سپس توسط نوعی اسید ملایم مخصوص فیشور سیلانت، دندان را برای چسباندن ماده سیلانت آماده می‌كند و در نهایت ماده سیلانت بر روی دندان قرار داده می‌شود. كل این مراحل، حدود 15 دقیقه زمان لازم دارد. سیلانت‌ها اغلب مواقع عمری طولانی (چندین سال) دارند. اما به یاد داشته باشید كه در تمام ملاقات‌های مرتب دندانپزشكی، باید سیلانت‌ها چك شوند تا اگر ناحیه‌ای از آن شكسته است، توسط دندانپزشك ترمیم شود.
استفاده از فیشور سیلانت‌ها روش مناسبی برای كاهش پوسیدگی است. اما جایگزین استفاده از فلوراید نخواهد بود. فلوراید كه ماده معدنی مناسبی برای مقاوم كردن دندان‌ها در برابر پوسیدگی است، می‌تواند از طریق استفاده موضعی (دهان‌شویه یا فلورایدتراپی)، آب آشامیدنی، خمیر دندان‌ها و... هم به كاهش پوسیدگی كمك كند. به زور كلی با رعایت این 5 اصل می‌توانید به فرزندانتان، كمك كنید تا دندان‌هایی سالم و بدون پوسیدگی داشته باشند: 
1- مسواك‌زدن
2- استفاده از فلوراید‌
3- فیشور سیلانت
4- رژیم‌غذایی صحیح‌
5-معاینات مرتب دندانپزشكی

مراقب خودتون و مروارید های دهنتون باشید.خیلی ارزشمندن....

نوشته شده در سه شنبه 18 شهریور 1393 ساعت 06:35 ق.ظ توسط Faezeh coments | |مرجع قالب وبلاگ در میهن تمپ - طراح قالب : پیچک